1861
Kwiecień 18 przez musang

Sezon na przeziębienia wciąż trwa, a więc kilka dobrych rad może się więc jeszcze przydać. O ile jednak dużo się mówi o bardzo ciężkich przejściach z fenomenem tzw. męskiej grypy, o tyle nie należy także zapominać o kobietach, które - choć wytrzymują więcej - wcale nie pogardzą odpowiednim wsparciem. A niemal połowa z nich potrzebuje tylko jednego od swojego partnera:

Według najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, gdy kobiety złapią paskudne przeziębienie - postawa jakiej oczekują od swojego partnera - to pocieszające przytulanie.

Niemal połowa ankietowanych pań (49%), oczekuje od swych mężczyzn właśnie bliskości. Dalej na liście uplasowało się:

  • przejęcie domowych obowiązków
  • przygotowanie posiłków
  • dostarczenie lekarstw
  • przekazanie władzy nad pilotem od telewizora

Natomiast na samym dole notowania znalazły się:

  • masaż
  • i na końcu... aktywność seksualna

Najwyraźniej zatkany nos to nie najlepszy afrodyzjak.

Znana ekspert od zdrowia i dobrego samopoczucia - Jonathan Evan, uczula mężczyzn na konieczność opieki nad swoimi wybrankami. Przekonuje, że aby wrócić do pełnej formy, należy pokonać przeszkody fizyczne oraz... psychiczne. Kiedy jesteśmy słabi i chorzy potrzebujemy miłości, dlatego wsparcie od partnera musi zawierać sporą dawkę ciepła i uczucia.

Ostatecznie ciepły uścisk od bliskiej osoby to doskonałe lekarstwo na złe samopoczucie, co potwierdzają naukowe badania. Zawsze gdy doświadczamy fizycznego kontaktu, w naszym organizmie uwalniana jest oksytocyna - hormon, który wspomaga relaksację, zaufanie i stabilność psychiczną, redukując przy tym stres i niepokój.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z wynikami tych badań.

Głośno zaprotestowała brytyjska celebrytka Jodie Marsh - znana ze swojej postawy niezależnej i silnej kobiety. Ona osobiście nieczęsto przyznaje się do słabszych chwil, a jeśli już nie ma wyjścia, woli zawinąć się w koc z ciepłym napojem, ponieważ zwyczajnie potrzebuje wtedy odpoczynku. Mówi także, że ona i jej mąż James Placido przytulają się cały czas, wyobraża więc sobie, że kobiety, które potrzebują tego podczas choroby, zwyczajnie nie doświadczają bliskości na co dzień. Albo po prostu potrzebują czyjejś uwagi, co według niej jest trochę dziecinne.

W naszej ocenie, chorej kobiecie potrzebne jest wsparcie, a najlepiej zapytać wprost, czego potrzebuje i być gotowym do pomocy.