21307
Kwiecień 29 przez Tristia

Bóle brzucha są bardzo częstym objawem towarzyszącym większości niegroźnych, krótkotrwałych przypadłości, jak chociażby zatrucie pokarmowe czy grypa żołądkowa. Dlatego też gdy boli nas brzuch, nie dzwonimy rozhisteryzowani po pogotowie, w międzyczasie spisując testament i żegnając się z bliskimi. Gdy jednak ból staje się przewlekły i nie do zniesienia, warto udać się do specjalisty. Kto wie, może nawet nasz przypadek zaskoczy i wprawi w osłupienie lekarzy z wieloletnim doświadczeniem?

Pochodzący z Chin 15-letni Lui od kilku dni skarżył się rodzicom na bóle brzucha, które nie ustępowały po podaniu dostępnych od ręki środków farmakologicznych. Gdy więc rodzicom wyczerpały się pomysły, a stan ich syna zdawał się pogarszać, postanowili udać się z nim do szpitala. Tam zaś wykonano chłopcu widoczne na powyższym zdjęciu prześwietlenie. Jak nietrudno się domyślić, lekarze byli wstrząśnięci, nie dowierzając własnym oczom. 

W żołądku Lui znajdowało się ponad 200 gwoździ o łącznej wadze 700 gramów

Nie zamierzano dłużej czekać - błyskawicznie zorganizowano salę operacyjną, by poddać 15-latka skomplikowanej i ryzykownej operacji usunięcia ciał obcych z żołądka. Z każdą chwilą istniało ryzyko, że któryś z gwoździ przebije delikatny organ i doprowadzi do śmierci nastolatka. Operacja się na szczęście powiodła, a Lui przebywa obecnie na obserwacjach, powoli dochodząc do siebie.

Skąd w jego brzuchu znalazło się aż tyle gwoździ?

Lui, o czym nie mieli pojęcia jego rodzice, cierpi na rzadkie schorzenie zwane łaknieniem spaczonym (pica). Zaburzenie to polega na występowaniu apetytu na przedmioty, które nie są żywnością. Chory czuje ogromną potrzebę zajadania się niejadalnymi rzeczami z otoczenia - może to być ziemia, gruz, bądź - jak w przypadku naszego bohatera - gwoździe.

W żołądku nastolatka znaleziono również kilka monet, małych kamyków oraz wykałaczek

Chłopiec, tak jak każda inna osoba dotknięta łaknieniem spaczonym, zostanie poddany psychoterapii. Obecnie to jedyna skuteczna forma leczenia tego zaburzenia.